Aktualności
11.09.2017

Salon Maturzystów kolejny raz gościł w Kortowie

11 września kortowskie Centrum Konferencyjne odwiedzili uczniowie szkół średnich z naszego regionu. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zorganizowały wspólnie kolejny Salon Maturzystów.

Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z ofertą kształcenia kilkunastu uczelni wyższych. Oprócz Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie prezentowały się m.in.: Wyższa Szkoła Bankowości, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Białostocki i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz uczelnie z Warszawy: Szkoła Główna Handlowa, Akademia Leona Koźmińskiego, Społeczna Akademia Nauk, Warszawska Szkoła Reklamy, Uczelnia im. W. Łazarskiego.

"Salon Maturzystów jak sama nazwa wskazuje jest dedykowany maturzystom, którzy w 2018 roku przystąpią do egzaminu dojrzałości" - mówiła nam Anna Szkutnik z Fundacji "Perspektywy". "Mówimy młodym ludziom o tym, jakie są zasady matury, jak do niej podejść. Od ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży mogą uzystkać sporo informacji, np. jak wypełnić dobrze arkusz maturalny, jakich błędów unikać, jakie są sytuacje losowe i jak je rozwiązywać. Jakie przedmioty sobie młodzi ludzie wybiorą - to jest jednoznaczne z wyborem kierunku studiów, bądź konkretnej uczelni. Informacje o maturze uzupełnia obecność uczelni. Młodziez ma możliwość bezpośredniego kontaktu ze studentami, pracownikami działów rekrutacji poszczególnych uczelni. Te rozmowy są dla nich bardzo inspirujące."

"Matura w 2018 roku będzie maturą, o której wiadomo już od co najmniej trzech lat, czyli zgodna z zasadami, które ogłoszono w 2015 roku." - zapewniała Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Jolanta Gołaszewska. "Nic się nie zmienia. To dobra wiadomość dla maturzystów, ich rodziców i nauczycieli. Będzie przebiegała według tych samych zasad, które obowiązywały w zeszłym roku." Licealiści, który w przyszłym roku będą zdawać egzamin dojrzałości do 30 września muszą wybrać przedmioty maturalne. To pierwsza, wstępna deklaracja. Będzie można ją jeszcze zmienić w lutym. Co jeszcze wiemy o maturze? "Na egzaminie maturalnym z biologii, chemii, fizyki nie będzie zadań, które będą odtwarzały wiedzę. Trzeba przygotować się na to, że to będą zadania, które będą sprawdzały rozumienie wiedzy, zastosowanie przy rozwiązywaniu różnych problemów."

Dlaczego jeszcze warto było pojawić się na kortowskim Salonie Maturzystów? "Żeby podejmować dobre, trafne decyzje trzeba mieć prawdziwe i aktualne informacje. I ta konferencja służy pozyskaniu przez młodych ludzi tych informacji. Radziłbym, by zaspoznali się z tym, co chcą wybrać. Bo decyzje, które nie są oparte na wiedzy, tylko na jakichś marzeniach czy plotkach, często źle się kończą. A w tym wypadku błąd w decyzji jest zbyt kosztowny. Może rzutować na całe życie"- przestrzegał Prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Mirosław Gornowicz.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentowali m.in. pracownicy Biura ds. Studenckich. "Zapraszam, żeby zapoznano się z naszymi kierunkami, z wymaganiami, jakie stawiamy w rekrutacji, bo to jest najlepszy na to czas" - mówi kierownik Biura Paweł Łojewski.

Ofertę kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zachwalał m.in. Prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz. "Jest coraz atrakcyjniesza. W skali całego kraju to nasz Uniwersytet ma bardzo wiele kierunków a przede wszyskim różną gamę specjalności. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca sie uczelnia, z której my jako wspólnota samorządowa jesteśmy bardzo dumni. Gdy tylko rozpoczyna się rok akademicki - od razu widać tę młodość, która emanuje od naszych studentów. Również aktywność i energię, która z nich bije. To jest energia bardzo pozytywna!"

Relację przygotowali: Arkadiusz Stępień-Miernikowski i Michał Orłowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: