Aktualności
08.06.2017

W Uniwersyteckim Szpitalu wybudził się kolejny pacjent!

50-letni mężczyzna był w śpiączce od stycznia tego roku. Po wybudzeniu postawił pierwsze kroki i wypowiedział pierwsze słowa. Klinika Budzik Dla Dorosłych działa oficjalnie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie od kwietnia. Wówczas otrzymała dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie przeprowadzili 7 czerwca ostatnią z serii operacji wszczepiania stymulatora do mózgu osobie w śpiączce. Zespół prof. Wojciecha Maksymowicza jako pierwszy w Europie podjął się tego zadania w maju 2016 roku. W pierwszych operacjach udział wziął japoński neurochirurg prof. Isao Morita. Pierwsze cztery stymulatory to także dar od Japończyków. Na kolejne 11 - fundusze zbierała fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo".

"To pierwszy pacjent obudzony w Budziku. Trójka pacjentów obudziła się wcześniej bez stymulacji - jeszcze w oddziale neurologii i neurochirurgii w momencie gdy Budzik był konstruowany." - mówił podczas konferencji prasowej 8 czerwca opiekun kliniki Budzik Dla Dorosłych w Olsztynie - Łukasz Grabarczyk.

"Terapia śpiączki jest jedną z najtrudniejszych w medycynie, Dlatego wszyscy od tego troszkę uciekają. Nie chcą leczyć pacjentów. Apelujemy o to, aby otwierać kolejne takie ośrodki, bo można pomóc. Trzeba się starać, zaangażowanie musi być olbrzymie, ale efekty są bardzo dobre!" - dodaje neurochirurg.

Lekarze potwierdzają, że u pacjentów z wszczepionymi stymulatorami zaobserwowano poprawę stanu zdrowia. Prof. Wojciech Maksymowicz podkreślał zasługę całego zespołu. "To lekarze, anestezjolodzy, panie pielęgniarki, które bardzo ofiarnie zajmują się pacjenatami, zespół rehabilitacyjny i neurologopedzi." Wybudzony właśnie kolejny pacjent był w śpiączce prawie pół roku, "był w bardzo niskim stanie świadomości". Po przebudzeniu uścisnął dłoń lekarzom i przywitał się, przeszedł kilka kroków, wypowiedział kilka słów, m.in. imię małżonki.

O postępach w terapii opowiedział również jeden z przebudzonych wcześniej pacjentów. Pan Tomasz pokazuje, że ciężka praca, motywacja i wytrwałość - dają znakomite efekty.

"Tutaj są specjaliści, by nas naprawiać. Codziennie coś się nowego staje. Stymulator daje impuls do działania. Człowiek się budzi i odzyskuje świadomość - jak ja. Reszta to rehabilitacja. Im bardziej dostaję w kość - tym jest lepiej! Każdy chciałby od razu chodzić. Ja już wstaję, nie załamuję nóg. Czuję się na siłach. Jeszcze nie chodzę. Ale pracuję." - opowiadał pan Tomasz. Dodał także, że bardzo cieszą go postępy w rehabilitacji pozostałych pacjentów.



Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie jest pierwszą placówką w Europie, w której przeprowadzono operacje wszczepienia chorym w śpiączce stymulatorów mózgu.

Foto: Janusz Pająk

Przyjaciele - stań się jednym z nich: