Aktualności
06.06.2017

Kolejne wydziały UWM będą kształcić dualnie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podpisał umowy z kolejnymi firmami, w których realizowane będzie kształcenie dualne.

Nasza uczelnia jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadza do oferty dydaktycznej taką praktyczną formę edukacji. Zakłada ona kształcenie na uniwersytecie oraz bezpośrednio w firmie, z dużym udziałem płatnych praktyk zawodowych, podczas których student będzie pisał również swoją pracę dyplomową. Ta z kolei ma zawierać konkretne rozwiązania do wykorzystania w praktyce.

W podpisaniu umowy we wtorek 6 czerwca uczestnili: Rektor UWM prof. Ryszad Górecki, Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Jerzy Przyborowski (koordynujący na Uniwersytecie kształcenie dualne) oraz Jarosław Michalak – prezes Zarządu Michelin Polska S.A. z siedzibą w Olsztynie,  Piotr Konopka – dyrektor ds. personalnych Regionu Europy Centralnej Michelin Polska S.A. z siedzibą w Olsztynie, Zygmunt Żarna – właściciel Zakładu Handlowo-Usługowego ZYGMUNT ŻARNA,  Marcin Cudakiewicz – dyrektor operacyjny Zakładu Handlowo-Usługowego ZYGMUNT ŻARNA.

W spotkaniu udział wzięli także dziekani wydziałów, które poprowadzą kształcenie dualne: prof. Roman Kisiel – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz prof. Adam Lipiński – dziekan Wydziału Nauk Technicznych.

W firmie Michelin kształcenie realizować będą studenci kierunków: mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. "Żeby być studentem studiów dualnych trzeba mieć dobre wyniki w nauce i znać język. To będzie gwarantowało dodatkowe środki finansowe." - mówił prof. Lipiński. Na początku udział w programie weźmie tylko kilka osób.

O kształceniu dualnym na Wydziale Nauk Ekonomicznych opowiada dziekan, prof. Roman Kisiel. Jak przyznał - trwają prace nad projektem kształcenia dualnego realizowanego również w bankach.



Przypomnijmy, że w maju UWM podpisał także umowę o rozpoczęciu kształcenia dualnego z firmą OBRAM, wchodzącą w skład międzynarodowego koncernu Tetra-Pak. Uczyć będą się tam studenci z Wydziału Nauki o Żywności. Program obejmie dwa kierunki: technologia żywności i żywienie człowieka (specjalność technologia mleczarska) oraz inżynieria przetwórstwa żywności.

Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Foto: Janusz Pająk

Przyjaciele - stań się jednym z nich: