Aktualności
31.05.2017

Za nami kolejne Dni Afryki na UWM

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zakończyły się kolejne Dni Afryki. Tegoroczne hasło wydarzenia to: „Afryka – Europa Środkowa i Wschodnia. Historia relacji, stan obecny i perspektywy”. Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM zaprosił w dniach 29-30 maja do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej kilkudziesięciu wykładowców z różnych ośrodków akademickich. To afrykaniści, ale też politolodzy, literaturoznawcy, historycy, dziennikarze - w tym goście zagraniczni z Rosji i Senegalu.

Jednym z nich był ambasador Senegalu w Polsce - Amadou Dabo.

Amadou Dabo rozmawiał także z Rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszardem Góreckim. Spotkanie dotyczyło m.in. kształcenia studentów z Senegalu w Kortowie.

Jak podkreślał prof. Zbigniew Anculewicz z Wydziału Humanistycznego UWM - konferencja pozwala nam lepiej zrozumieć Afrykę. "Nie doceniamy tego, co dzieje się w Afryce. Myślę, że mało rozumiemy. To wina edukacji i tego, że jesteśmy eurocentryczni, a także trochę zaściankowi w myśleniu. Lubię Dni Afryki. Zmuszają do myślenia. Pokazują jak inny jest świat - wielokulturowy, wieloetniczny, wielonarodowy."

Tegoroczne Dni Afryki podzielono na sześć interdyscyplinarnych paneli tematycznych. Pierwszy dzień konferencji zamknął Wieczór Polsko-Afrykański. Jego uczestnicy mogli posłuchać muzyki z czarnego lądu granej na żywo. Gości poczęstowano także potrawami kuchni polskiej. Miejscem prelekcji był budynek Wydziału Humanistycznego UWM.

Wydarzeniu towarzyszyła w tym roku także akcja fundacji Dzieci Madagaskaru. Ich przedstawicieli spotkacie także dziś na Wydziale Humanistycznym.

Relację przygotowała Gabriela Bury.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: