Aktualności
28.03.2023

Legia Akademicka - VI edycja programu na UWM

Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą do 5 kwietnia składać wnioski o przyjęcie do programu ochotniczego szkolenia wojskowego - Legia Akademicka. Część teoretyczna zajęć realizowana będzie w Kortowie 15 i 22 kwietnia. Szczegóły zdradził nam prof. Wiesław Łach.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kolejny raz został zakwalifikowany do projektu "Legia Akademicka". 8 marca na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki został opublikowany wykaz uczelni, które zostały zaangażowane w realizację jego szóstej już edycji.

„Legia Akademicka” to jeden z najważniejszych obecnie programów Ministerstwa Obrony Narodowej, mający na celu odbudowę źródeł zasilania zasobów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP w środowisku akademickim, skąd wywodzą się kandydaci na podoficerów i oficerów rezerwy. Mogą do niego przystąpić studenci, którzy odbyli szkolenie praktyczne Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, kończące się przysięgą i nadaniem stopnia szeregowego rezerwy.

W uczelni studenci będą realizować szkolenie teoretyczne w module podoficerskim w Szkole Legii Akademickiej. Później czeka ich jeszcze 21 dni zajęć praktycznych - w wytypowanych jednostkach wojskowych. Po tym przeszkoleniu student mianowany jest do stopnia kaprala i może przystąpić na studiach drugiego stopnia do odbycia kursu oficerskiego.

Posłuchajcie rozmowy Bartosza Wiśniewskiego z prof. Wiesławem Bolesławem Łachem (odpowiedzialnym na UWM za realizację programu Legia Akademicka).

Część teoretyczna programu Szkoły Legii Akademickiej w wymiarze 15 godzin planowana jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie 15 i 22 kwietnia. Po jej zaliczeniu student składa wniosek o przystąpienie do części praktycznej.

Więcej informacji i dane kontaktowe dostępne są na stronie Wydziału Humanistycznego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: