Aktualności
15.03.2023

Fundacja Dietrichów przyznała stypendia studentom UWM

We wtorek 14 marca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poznaliśmy nazwiska stypendystów Fundacji Marii i Georga Dietrichów. Finansowe wsparcie w wysokości 500 € otrzymało pięcioro studentów filologii germańskiej. 

 

Fundacja Marii i Georga Dietrichów z Offenburga od wielu lat wspiera studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Współpracuje ściśle m.in. z Katedrą Języka Niemieckiego. Do przyznawanych już wcześniej nagród za najlepsze prace dyplomowe, kursów językowych i płatnych praktyk w Niemczech, dołączyła nowy program: stypendia naukowe dla studentów w wysokości 500 EUR za semestr.

"Patrzymy na naszych stypendystów holistycznie. Nie bierzemy pod uwagę wyłącznie dobrych wyników w nauce, ale również uwzględniamy to, na ile oni są w stanie identyfikować się z naszą katedrą, biorą udział w aktywnościach popularyzujących ją i czy podchodzą z entuzjazmem do nauki języka niemieckiego" - tłumaczy dr Tomasz Żurawlew z Katedry Języka Niemieckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"Zarówno Georgowi, jak i jego żone (a później także córkom i wnukom) zawsze zależało na porozumieniu pomiędzy Niemcami i Polakami. Z tego zbudował w ostatnich dwudziestu latach swojego życia pewnego rodziaju projekt, który - moim zdaniem - zrealizował bardzo skutecznie" - mówiła podczas uroczystości wręczenia nowych stypendiów dr Alina Jarząbek. "Ale żeby zaistniało porozumienie, musi najpierw zaistnieć zrozumienie i rozumienie słów. A do tego potrzeba jest znajomość języka. I dlatego te stypendia mają na celu z jednej strony docenić, ale z drugiej strony także promować uczenie się języka niemieckiego. Ponieważ dzięki temu Wasza i nasza przyszłość może być lepszą - w porozumieniu i zrozumieniu."

Laureatów I edycji konkursu o stypendium Fundacji Marii i Georga Dietrichów poznaliśmy 14 marca. Zostali nimi: Weronika Czerwińska, Zuzanna Sekuła i Nikola Petniu (na studiach I stopnia) oraz Natalia Ankowska i Mateusz Duchliński (na studiach II stopnia). Z trójką z nich rozmawiał nasz reporter. Posłuchajcie, jak przyjęli to wyróżnienie.

 

Relację przygotował Szymon Tołpa.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: