Aktualności
25.11.2022

Naukowcy z UWM na VI Kongresie Przyszłości

Za nami VI Kongres Przyszłości. W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponownie dyskutowano o kierunkach rozwoju regionu i kraju. A w tej dyskusji nie zabrakło głosu naukowców z Kortowa. My rozmawialiśmy z prof. Mariolą Grzybowską-Brzezińską oraz dr inż Joanną Ciborską.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie gości Kongres Przyszłości od pierwszej edycji, która odbyła się w 2017 roku. Mury największej uczelni w regionie są idealną przestrzenią do eksperckich dyskusji na tematy gospodarcze, ekonomiczne, społeczne i naukowe. Celem tego wydarzenia organizowanego przez “Gazetę Olsztyńską” jest znalezienie odpowiedzi na jak największą liczbę pytań dotyczących przyszłości - tego, w jakim kierunku powinny podążać Warmia i Mazury, aby pomimo wyzwań i trudów współczesności nieustannie się rozwijać.

"Omówimy zjawiska, które mają wpływ na to, jak dzisiaj wygląda oraz jak będą wyglądały Polska i świat na przestrzeni kilku najbliższych lat. Nasi prelegenci, którzy są ekspertami w swojej tematyce, starają się wspólnie sformułować wnioski pozwalające wytyczać pozytywne cele i kierunki działania. Warto je poznać, aby świadomie kształtować naszą przyszłość, aby zamiast lęków i niepewności wizja przyszłości wzbudzała optymizm i nadzieję" - mówił Maciej Matera, prezes i redaktor naczelny “Gazety Olsztyńskiej”.

W jednym z czwartkowych paneli (24 listopada) dotyczących zdrowia - pt. “Profilaktyka - lepiej zapobiegać niż leczyć” - wzięła udział dr inż. Joanna Ciborska z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Żywności UWM. Podkreślała, że trzeba uświadamiać ludzi, jak ważne jest odpowiednie odżywianie. W tym miejscu dużą rolę mają do odegrania naukowcy, którzy w świecie wszechobecnej dezinformacji mogą przekazywać rzetelną wiedzę.

"My jako Katedra Żywienia Człowieka pracujemy bardzo mocno w obszarze popularno-naukowym. Chciałabym podkreślić dużą pracę studentów, którzy przygotowują Dni Świadomości Żywieniowej odbywające się na naszej uczelni. Warto podkreślić, że przy tym wydarzeniu współpracują żacy z różnych wydziałów - Wydziału Nauki o Żywności, Szkoły Zdrowia Publicznego UWM, Wydziału Biologii i Biotechnologii czy Wydziału Prawa i Administracji. Dyskutuje się podczas tych dni o tym, co dzieje się w obszarze żywienia i dietetyki, z lekarzami, psychologami, technologami, prawnikami. Bardzo ważne jest to, aby słuchać właśnie takiego przekazu, który zrozumie każdy, ale który jest poparty konkretną wiedzą naukową. Naszym celem jest kształtowanie świadomości zdrowotnej i żywieniowej. Zachęcam do odwiedzania stron internetowych i profili w mediach społecznościowych Wydziału Nauki o Żywności i Szkoły Zdrowia Publinczego, gdzie znajduje się wiedza dostępna dla każdego" - mówiła dr inż. Joanna Ciborska.

Prelegentką panelu pt. “Synergia nauki i biznesu” była prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. Rozmawiano o tym, jak nauka i biznes mogą ze sobą współprocować, a także się uzupełniać. Podkreślała, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zmierza w tej sprawie w dobrym kierunku.

"Jeśli chodzi o synergię nauki i biznesu, to ja jestem optymistką, a na ten optymizm pozwala mi strategia naszego uniwersytetu. Jest to coś, co wpisuje się w misję kształcenia, ale także w trzecią misję uniwersytetu, czyli relacje między uczelnią a otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jesteśmy do tego przygotowani, bo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jest Centrum Badań i Projektów, Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM czy specjalne komórki w strukturze uczelni, które pozwalają na inicjowanie tej współpracy i jej usprawnianie. Ponadto obszar kształcenia współpracuje z otoczeniem gospodarczym  - jest to tzw. praktyczne kształcenie. Absolwent ma być jak najlepiej przygotowany do podjęcia pracy zawodowej" - mówiłą prof. Grzybowska-Brzezińska.

Relację przygotowała Marta Wiśniewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: