Aktualności
18.11.2022

Pogotowie Językowe UWM działa już pięć lat

Już od pięciu lat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie działa Pogotowie Językowe. Porad udzielają w nim językoznawczynie z Katedry Języka Polskiego i Logopedii. Z pasją i zaangażowaniem odpowiadają na pytania osób zatroskanych o językową poprawność.

 

Pierwsze zapytanie wpłynęło drogą mailową do Poradni Językowej UWM 13 listopada 2017 roku. "Przyznam, że czekałam na to pierwsze pytanie. Gdy pojawił się pomysł, żeby taką poradnię stworzyć, byłam pełna wątpliwości. Okazało się, że już w pierwszych dniach był zalew tych pytań. Dzieliłam się nimi z moimi współpracownikami" - wspomina prof. Mariola Wołk. "Zaczynaliśmy w składzie siedmioosobowym. Jeszcze wtedy wspierał nas jeden mężczyzna - obecny Dziekan, prof. Mariusz Rutkowski. Była z nami również moja doktorantka - pani Joanna Wołoszyn. Teraz jesteśmy już bez nich. Mamy pięć osób w zespole. To same panie: dr Monika Czerepowicka, prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, dr Katarzyna Witkowska, dr hab. Iza Matusiak-Kempa i ja."

Przez te pięć lat kilka lat Pogotowie Językowo udzieliło ponad 400 porad. "Najczęściej ratujemy od opresji składniowych, deklinacyjnych - tu zwykle interwencja dotyczy odmiany nazwisk (które zasadniczo odmieniamy!). Równie często pomagamy w sytuacjach bezradności wobec kłopotliwej polskiej ortografii. Radzimy sobie też z trudnymi i niestandardowymi przypadkami."

Z prof. Mariolą Wołk spotkała się Ania Makarewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Prof. Mariola Wołk na niektóre pytania nadesłane do Pogotowia Językowego odpowiada także na antenie Radia UWM FM. Zachęcamy do słuchania naszych Postojów z Nauką! A także do kontaktu z Pogotowiem Językowym UWM. Szczegółowe informacje znajdziecie na jego stronie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: