Aktualności
23.09.2022

UWM dla zrównoważonego rozwoju

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Uczelniane Centrum Badań i Projektów przeprowadziło dwa szkolenia: dla przedsiębiorców (z ekologicznego projektowania opakowań) oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych (zajęcia edukacyjne pod hasłem „Ekologia wśród młodzieży”).

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju przypada na 20-26 września. To akcja odbywająca się na skalę europejską, mająca na celu pobudzenie i uczynienie widocznymi działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój oraz wdrażanie tzw. Agendy 2030.  

"Uniwersytet poprzez swoją działalność badawczą, edukacyjną, ale też współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym odgrywa bardzo ważną rolę w realizowaniu celów zrównoważonego rozwoju" - zapewnia Justyna Stawecka z Centrum Badań i Projektów UWM. "Organizatorem tego wydarzenia jest Green Team, którego jednym z głównych celów jest edukowanie studentów, pracowników i mieszkańców regionu w zakresie ekologii. Tym razem Uniwersytet skierował swoje działania do przedsiębiorców i uczniów." 

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu Enterprise Europe Network East Poland, który jest realizowany na naszym uniwersytecie. Agnieszka Domańska, kierowniczka projektu, zapewnia, że UWM bardzo poważnie podchodzi do idei Green University.

"Przyłączyliśmy się do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, bo chcemy, żeby UWM był green, jak najbardziej przyjazny środowisku, stąd działania w tej kwestii. Chcemy edukować zarówno młodszych, jak i starszych. Widać, że zainteresowanie przedsiębiorców tym, jak ekologicznie projektować opakowania produktów jest coraz większe. Trzeba dostosować się do zmieniającego się świata i do potrzeb klientów, a ponadto coraz częściej te kwestie reguluje po prostu prawo" - mówiła naszej reporterce Agnieszka Domańska.

Jedną z zainteresowanych przyjaznymi środowisku opakowaniami była Marzena Radzka-Wiśniewska z prywatnego przedsiębiorstwa Lab Design. "Każdy, kto rozwija firmę stara się czerpać jak najwięcej wiedzy, m.in. z tego typu szkoleń. Każde takie wydarzenie jest bardzo cenne. Z pewnością opakowania ekologiczne są teraz bardzo popularne i ma na to wpływ wiele czynników. Konsumenci bardziej je doceniają, pojawiają się wymogi prawne, ale istnieje również coraz większa chęć wyróżnienia się na rynku" - podkreślała uczestniczka warsztatów.

Równolegle do szkolenia dla przedsiębiorców odbywały się warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, propagujące zachowania ekologiczne wśród młodzieży. Jedną z uczestników była Kornelia, uczennica II LO w Olsztynie, która interesuje się ekologią. "Przyszliśmy tutaj, aby nadawać nowe życie rzeczom już wytworzonym. Osobiście interesuję się ekologią i forma tych warsztatów bardzo mi się podoba. Ziemia jest w coraz gorszym stanie, następuje ocieplenie klimatu, topnieją lodowce i myślę, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę do tego, żeby zmieniać to wszystko na lepsze. Wystarczy np. segregować śmieci w domu. Musimy robić wszystko, abyśmy mogli jak najdłużej tutaj żyć. To jest praca także dla następnych pokoleń" - zapewnia.

Inicjatywa Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju jest skierowania do uczniów, studentów, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych, przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, przedsiębiorców oraz wszystkich osób, dla których ważne są kwestie zrównoważonego rozwoju.

Relację przygotowała Marta Wiśniewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: