Aktualności
14.10.2021

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie

Tegoroczny jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie rozpoczęła konferencja naukowa "Muzyka Warmii i Mazur". O programie wydarzenia i jego gościach opowiedziała nam dyrektor organizacyjna imprezy Danuta Zielonka.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego jest imprezą cykliczną, która odbywa się w Barczewie od 2002 roku. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie.

Głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora urodzonego w Barczewie, twórcy „Roty” i Hymnu Warmii”, wielkiego patrioty i Polaka, którego działalność była istotnym czynnikiem kształtowania polskiej świadomości na ziemiach północnych. Chodzi również o zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację jego kompozycji chóralnych a cappella oraz dzieł oratoryjnych.

Festiwal jest jedną z największych tego typu imprez w regionie i jednym z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Gminie Barczewo. Co ważne - łączy pokolenia. Udział w nim biorą zarówno dzieci, młodzież, studenci jak i osoby starsze. To kilkuset chórzystów rocznie przyjeżdżających na Warmię z całego kraju  a także z zagranicy.

Łukasz Staniszewski spotkał się z Danutą Zielonką - dyrektor organizacyjną Festiwalu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W ramach tegorocznego jubileuszowego Festiwalu odbędą się przesłuchania konkursowe chórów, konferencja naukowa oraz koncerty towarzyszące w różnych miejscach m.in. placówkach oświatowych, kościołach, placówkach zamkniętych i salach koncertowych powiatu olsztyńskiego. Impreza rozpoczęła się w czwartek 14 października a zakończy w niedzielę 17 października.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: