Aktualności
27.08.2021

Nie będziesz miał innego Słońca przede mną - wystawa Adama Smoczyńskiego

Od 27 sierpnia w Domu Mendelsohna (ul. Zyndrama z Maszkowic 2) oglądać można najnowsze prace Adama Smo Smoczyńskiego. O wystawie „Nie będziesz miał innego Słońca przede mną” artysta plastyk, twórca filmów animowanych, dokumentalnych, eksperymentalnych oraz teledysków opowiadał w Magazynie z Kulturą.

Adam Smo Smoczyński o swojej instalacji „Nie będziesz miał innego Słońca przede mną” mówi tak: To zestaw prac zainspirowanych relacjami człowieka z ciałem niebieskim, do którego – z uwagi na postać pewnego wielkiego astronoma – z Olsztyna „najbliżej”. Słońce, bo o nim mowa, jest nieustającą inspiracją zarówno artystów, jak i naukowców. Było bóstwem dawnych cywilizacji, symbolem życia. Niezależnie skąd pochodzimy, gdzie mieszkamy, jakim językiem mówimy, Słońce wyznacza rytm naszego życia. W sensie czasu istnienia Słońca, jesteśmy w okresie optymalnej szansy na rozwój naszej cywilizacji. Skazani na pętlę postępu, nie myślimy o tym, że nasza gwiazda posiada swoją gwałtowną i niszczycielską moc. Jako ludzie nie możemy nadmiernie wystawiać się na jej promieniowanie. Nie możemy nawet swobodnie podnieść wzroku i przyjrzeć się jej naszymi ludzkimi oczami. Nie wiemy, kiedy jej skierowany ku Ziemi elektromagnetyczny cios może odcisnąć na elektronicznej cywilizacji niszczycielskie piętno i… przenieść nas ponownie do jaskiń. Słońce, Ziemia i ludzkość to twórczy „melanż”.

Pod kopułą Domu Mendelsohna Adam Smo Smoczyński stworzy „portal” do podróży ku naszej dziennej gwieździe. Podróży, do której i my zapraszamy.

Z Adamem Smoczyńskim spotkał się Łukasz Staniszewski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Wystawa będzie prezentowana w Domu Mendelsohna do 27 września.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: