Aktualności
17.06.2021

Malarstwo Anny Stankiewicz - wystawa w Kortowie

Od 16 czerwca do 18 lipca w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Wamińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace Anny Stankiewicz. Wernisaż był pierwszą od wielu miesiecy okazją do bezpośredniego spotkania ze sztuką plastyczną w miasteczku akademickim.

 

Malarstwo Anny Stankiewicz to opowiedziany obrazami spacer po peryferiach jawy i snu. To urzekający i niepokojący zapis wrażeń z postapokaliptycznego świata, w którym ludzie wracają do swoich plemiennych korzeni. Przebrania, maski, rytuały, moc zwierząt jako świętych braci, prymitywne ołtarzyki, pseudokapliczki. Resztki, szczątki, ścinki, okruchy, które na nowo zyskują znaczenie, poukładane w geometryczne formy, porozrzucane, powiązane. Obrazy - zaklęcia, obrazy -totemy, obrazy talizmany.

Na wystawie w Kortowie prezentuje przekrój  swojej twórczości. "Są prace z wielu lat. Ale są też prace najnowsze" - podkreśla autorka. "Inspiruje mnie przyroda, jej magia i zetknięcie z resztkami aktywności ludzkiej. Las sam w sobie jest dla mnie magiczny a w zetknięciu z aktywnością ludzką staje się jeszcze bardziej dziwaczne. Inspirują mnie też zwierzęta, które są dla mnie kimś równym lub prawie równym człowiekowi. Od zawsze były dla człowieka magią. Nawet kiedy je zjadał, robił to w sposób uświęcony a ich szczątków używał do zaklinania rzeczywistości."

Marta Wróblewska rozmawiała także z kuratorką wystawy - dr Anną Drońską z Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie.

Wernisaż wystawy odbył się 16 czerwca w Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" (Kortowo - ul. Prawochańskiego 9). Prace można oglądać tam do 18 lipca.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: