Aktualności
20.01.2021

Osiecka - o serialu i twórczości głosem naukowców

Od grudnia w Telewizji Polskiej oglądać możemy serial "Osiecka" - opowiadający historię jednej z najpopularniejszych polskich autorek piosenek. O jej twórczości i samym obrazie filmowym na antenie Radia UWM FM rozmawialiśmy z prof. Joanną Chłostą-Zielonką i prof. Zbigniewem Anculewiczem z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Foto: TVP

Premierowy odcinek serialu TVP został wyemitowany 26 grudnia 2020 roku. Za reżyserię "Osieckiej" odpowiadają Robert Gliński i Michał Rosa. W rolę główną wcieliły się dwie aktorki: Eliza Rycembel oraz Magdalena Popławska.

Opowieść składająca się z trzynastu odcinków przedstawia życie jednej z najpopularniejszych autorek tekstow piosenek w naszym kraju - od wczesnej młodości, przypadającej na lata 50-te XX wieku, aż do śmierci w 1997 roku. Tłem tej biograficznej opowieści są artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów, poczynając od edukacji w komunistycznej szkole przez studia w Szkole Filmowej w Łodzi i kolorowy świat studenckich teatrzyków – warszawskiego STS-u i gdańskiego Bim-Bomu.

Serial przedstawia wiele historii z życia osobistego Osieckiej - m.in. jej związki z Markiem Hłasko, Jeremim Przyborą i Danielem Passentem.

"Scenariusz jest napisany na podstawie biografii Agnieszki Osieckiej autorstwa Urszuli Ryciak. To jest serial dla ludzi, którzy dobrze znają PRL i znają twórczość Agnieszki Osieckiej, która jest - wbrew pozorom - bardzo silnie osadzona w ówczestnej rzeczywistości historycznej" - twierdzi prof. Zbigniew Anculewicz, historyk i medioznawca z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie. A dlaczego zdaniem naukowca serial o Osieckiej powstał dopiero teraz? "Myślę, że z jednej strony bano się procesów sądowych rodzin. Tam są pewne odważne sceny, m.in. pokazujące uczucie między Agnieszką Osiecką a Jeremim Przyborą oraz ówczesne życie bohemy artystycznej. Dzisiaj jest to mało popularne. PRL nie był jednowymiarowy. To nie była tylko walka z komuną. To było normalne życie, zabawa, wolna miłość. Ludzie się kochali, mieli różne swoje potrzeby uczuciowe, ale także ambicje zawodowe. Odnosili sukcesy, cieszyli się z nich. I to pokazuje ten serial."

Z prof. Zbigniewem Anculewiczem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

O znaczeniu literackim twórczości Agnieszki Osieckiej rozmawialiśmy także z prof. Joanną Chłostą-Zielonką z Katedry Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Serial "Osiecka" można obejrzeć także w internecie - na stronie TVP.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: