Aktualności
26.12.2020

Kolejne filmy otrzymają wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Dwa filmy fabularne oraz cztery dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Ich autorami są m.in. Jerzy Skolimowski i Tomasz Żółtowski. Gościem Radia UWM FM był Szef WMFF Bogumił Osiński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Łączna kwota dofinansowania produkcji filmowych w piątej już edycji konkursu wyniesie 700 tysięcy złotych. A to lista filmów, które otrzymają wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

W kategorii Film Fabularny:

"BALTAZAR" – reż. Jerzy Skolimowski. Koprodukcja polsko-włoska. Premiera: listopad 2021 roku.

Współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Napisany po mistrzowsku scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie. W polsko-włoskiej obsadzie w jednej z ról wystąpi Sophia Loren!

Osoba reżysera Jerzego Skolimowskiego utytułowanego w filmowym świecie daje gwarancję sukcesu artystycznego i frekwencyjnego. Film pokazywany będzie nie tylko w Europie, w tym na festiwalach klasy A. Przyczyni się tym samym do promocji województwa warmińsko-mazurskiego na arenie światowej.

Liczba dni zdjęciowych: 48 (w tym 10 na Warmii i Mazurach).

"DZIEWCZYNA Z MOICH SNÓW" – reż. Tomasz Żółtowski – fabularny debiut krótkometrażowy. Premiera: styczeń 2022 roku.

Sprawnie napisany scenariusz ze zwrotami akcji, wciąga widza w rozwój fabularny. Psychologiczny dramat przeplata się z wątkiem sensacyjnym i onirycznym. Portret zgorzkniałego 50 letniego pisarza z niemocą twórczą, izolującego się w swoim świecie po przeżytej osobistej traumie.

Liczba dni zdjęciowych: 6 (wszystkie w Olsztynie).

W kategorii Film Dokumentalny:

"ŻURAWSCY Z KAJN" – reż. Wanda Laddy i Adam Błaszczok. Premiera : styczeń 2022 roku.

Tematem filmu będą losy rodziny warmińskich chłopów mieszkających w Kajnach koło Brąswałdu od ponad 200 lat. Nestor rodu Stanisław Żurawski prowadzi nie tylko gospodarstwo, ale także zostaje czynnym działaczem warmińskim związanym z plebiscytem w 1920 roku. Film opowiada tragiczne i bohaterskie dzieje rodziny na przestrzeni lat od 1920 roku do dnia dzisiejszego. W ocenie ekspertów epicki temat, zaplanowana konstrukcja dramaturgiczna wiąże sprawnie narrację werbalną z bogatym materiałem wizualnym. Wykorzystanie materiału fotograficznego porządkuje i dopełnia fakty dramatycznych losów relacjonowanych m.in. przez przedstawicieli rodziny, które z rodzinnej perspektywy komentują i przybliżają losy kolejnych Żurawskich, w tym wyjątkowo tragiczną postać Alfonsa Żurawskiego straconego na gilotynie w niemieckim Moabicie.

Liczba dni zdjęciowych: 7 (w tym 5 na Warmii i 2 w Berlinie).

"DZIEWCZYNY Z ZATORZA" – reż. Józef Burniewicz. Premiera: maj 2021 roku.

Specyficzny temat projektu związanego w całości z cieszącą się złą sławą dzielnicy Olsztyna – Zatorzem jest kontynuacją i dopełnieniem wcześniejszej produkcji tego reżysera CHŁOPCY Z ZATORZA. Swoimi wspomnieniami podzielą się w filmie żyjące współcześnie w większości w Olsztynie, kobiety które urodziły się i wychowywały na Zatorzu. Film wydaje się interesujący dla dużego przekroju widowni telewizyjnej nie tylko ze względu na tematykę, ale także osobę scenarzysty i reżysera, który jest znaną postacią w Olsztynie, podobnie jak pozostali twórcy filmu, wszyscy pracujący i mieszkający w Olsztynie.

Liczba dni zdjęciowych: 20 (wszystkie w Olsztynie).

"CONNECTED/DISCONNECTED" reż. Maciej Miller – debiut. Premiera: październik 2021 roku.

Pomysł na ten film cechuje się oryginalnością i opiera na ciekawym założeniu formalnym. Jest nim  poszukiwanie własnych korzeni biologicznych, utraconej łączności z bliskimi korzystających z kontaktów jakimi jest grupa facebookowa. Dramaturgia filmu zbudowana z autentycznych internetowych postów zawiera duży ładunek emocjonalny. Twórcy filmu zamierzają powiązać go z województwem warmińsko-mazurskim poprzez postać bohatera i  realizację scen w mieście. W Olsztynie mieszka i pracuje część realizatorów. Główny twórca filmu Maciej Miller – reżyser i scenarzysta , a także operator obrazu, operator dźwięku, researcher, kolorysta oraz twórca animacji, wszystkie te osoby to mieszkańcy Olsztyna. Cała postprodukcja realizowana będzie w województwie olsztyńskim. Film ma dużą szanse na obieg festiwalowy w kraju i za granicą. Reżyser jest debiutantem, ale jego szkolna etiuda została zauważona i wyróżniona w Polsce i za granicą. Na uwagę zasługuje fakt, iż opiekę artystyczną nad realizacją debiutanckiego projektu sprawuje znany dokumentalista Paweł Łoziński.

Liczba dni zdjęciowych 15 (w tym 5 w Olsztynie).

"TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA"  reż. Michał Juszczakiewicz. Premiera: grudzień 2021 roku.

Znany duet twórców filmowych specjalizujących w tematyce kopernikańskiej Michał Juszczakiewicz reżyser oraz Robert Szaj scenarzysta i producent, tym razem przedstawią polskiego astronoma z mniej znanej strony jako wybitnego matematyka i ekonomistę. To ciekawe wyzwanie pokazania naszego wielkiego astronoma od innej strony, niż tylko tego co: „zatrzymał słońce i poruszył ziemię”. Kopernik, który objawi się w tym filmie to nie tylko wybitny matematyk, ale bardzo zdolny ekonomista tworzący ciekawe, aktualne do dzisiaj teorie ekonomiczne i monetarne, jak choćby problem „złego pieniądza”. Doświadczenie filmowe twórców gwarantuje sprawną realizację i sukces efektu końcowego. Film przede wszystkim do emisji w kanałach tematycznych krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Liczba dni zdjęciowych: 30 (w tym 25 w województwie warmińsko-mazurskim).

Komisja Konkursowa wskazała na wysoki poziom artystyczny projektów filmowych złożonych w ramach piątej edycji Konkursu. Mocną stroną filmów aplikujących o dofinansowanie jest ich różnorodność gatunkowa i tematyczna, a w przypadku filmów dokumentalnych - silne powiązanie z historią i tradycją regionu.

Z Bogumiłem Osińskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Warto wspomnieć, że dofinanowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy obraz "Jak Najdalej Stąd" zdobył niedawno trzy nagrody 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę za Najlepszy Scenariusz otrzymał reżyser Piotr Domalewski. Nagrodzono także odtwórczynię głównej roli Zofię Stafiej (za Najlepszy Profesjonalny Debiut) oraz kompozytorkę Hanię Rani (za Najlepszą Muzykę).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: