Aktualności
26.10.2020

MOK Olsztyn na koniec października

W trudnych warunkach obostrzeń związanych z epidemią wirusa SARS-CoV-2 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie - z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego i przy ograniczonej liczbie miejsc - zaprasza na kolejne wydarzenia. W tym tygodniu zaplanowano m.in. spotkanie z Magdaleną Okraską oraz specjalną wystawę na  667. urodziny miasta.

27 października (wtorek), 18:00 - Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały

OLSZTYŃSKI ROCZNIK KONSERWATORSKI

Zapraszamy na spotkanie promocyjne czwartego tomu Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego. Publikacja jest poświęcona dziedzictwu przemysłu i techniki naszego miasta. Przedmiotem artykułów są ponadto przykłady rewitalizacji i adaptacji zabytków architektury poprzemysłowej do nowych funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki właściwego rozpoznania obiektów, co umożliwia zaprezentowanie ich w sposób uczytelniający wartość zabytkową. Podczas spotkania wystąpią: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, a następnie Adam Płoski z referatem zatytułowanym "Wieże ciśnień województwa warmińsko-mazurskiego. Rola w rozwoju i krajobrazie miasta."

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny (zapisy na adres muzeum@mok.olsztyn.pl - limit miejsc).29 października (czwartek), 18:00 -Sala kameralna w Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków

Spotkanie z Magdaleną Okraską "Nie jesteś tym, co jesz"

Porozmawiamy o jedzeniu, pracy, ciele, winie i karze. Jedzenie, alkohol, spędzanie wolnego czasu - to tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób kultura i zwyczaje klasy średniej dyscyplinują klasę ludową. Nie trzeba czytać Pierre’a Bourdieu, żeby wiedzieć na czym to polega. Wszyscy przecież pamiętamy sceny z filmów, w których „prostaczkowie” uczą się jeść ślimaki, trzymać pałeczki i posługiwać „nożem i widelcem”. Klasowy wymiar jedzenia nie jest oczywiście nowym tematem, ale dziś nabrał nowego sensu. Czy podlewane przez kapitalizm i media (czyli kapitalizm) oraz media społecznościowe (czyli kapitalizm) jedzeniowe mody są nowymi sposobami kontroli społecznej? Czy pod pozorem troski o zdrowie nie odbywa się właśnie sąd nad biednymi, ciężko pracującymi, grubymi, niemodnymi?

Magdalena Okraska - nauczycielka, etnografka, działaczka społeczna. Zwykła dziewczyna z prowincji. Od kilkunastu lat działa dla dobra wspólnego w stowarzyszeniach i związkach zawodowych, wspiera strajki. Mieszka w Zawierciu.

„Instagramowe profile warszawskich lokali puchną od zdjęć włoskich czy francuskich śniadań, którym często towarzyszy kieliszek wina musującego. Modny koktajl mimosa o ósmej czy dziesiątej rano? Proszę bardzo, będzie czas wytrzeźwieć – w wolnych zawodach można spokojnie żonglować godzinami obowiązków. Białe wino do obiadu w restauracji? Nie ma problemu, jeszcze zrobi się kilka fotek i wrzuci do mediów społecznościowych. A teraz odwróćmy sytuację. Kobieta z klasy ludowej pijąca dwa piwa przed południem, bo zmiana w Lidlu zaczyna się od czternastej? Patologia, jak ona może, przecież dzieci to zobaczą. Posprzątałaby w domu, jak jej się nudzi”.

Magdalena Okraska

Rozmowę poprowadzi Emilia Konwerska.

 

31 października (sobota) - Okolice Sceny Staromiejskiej

Sgraffita Olsztyna. 667. urodziny miasta

Nie będziemy zanudzać was, że kiedyś to było. Że ludzie nie pędzili, ale normalnie szli i dostrzegali więcej dookoła, nie to co teraz, panie, ten tego. Albo że, ho ho!, na długo przed całym street artem i wrzaskiem outdoorowych reklam, istniały naprawdę ciekawe sposoby dekorowania elewacji, a #gimbynieznajo. Nie będziemy pisać tego wszystkiego, bo urodziny to naprawdę nie jest dobry moment na narzekanie i jęczenie. Zwłaszcza, gdy mówimy o urodzinach ukochanego miasta!

Przede wszystkim: nie "było", a "jest". Cały czas, wystarczy podnieść głowę. Przepiękne i szalenie oryginalne olsztyńskie sgraffito, czyli wielkoformatowe obrazy stworzone w wyjątkowej technice malarstwa ściennego. Polega ona na pokrywaniu muru kilkoma warstwami zróżnicowanego kolorystycznie tynku, a następnie zeskrobywaniu według określonego rysunku fragmentów wilgotnych jeszcze warstw górnych - tak, aby odsłoniła się barwa warstwy dolnej. Dzięki temu uzyskuje się wielobarwną kompozycję rysunkową o motywach zazwyczaj geometrycznych.

Z okazji 667. urodzin Miasto Olsztyn zapraszamy was na wyjątkową wystawę sgraffit, znajdujących się na budynkach Starego Miasta.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: