Aktualności
22.10.2020

Porządek Bytu - jubileuszowa wystawa prof. Małgorzaty Chomicz

Od 23 października do 15 listopada w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie oglądać można jubileuszową wystawę prof. Małgorzaty Chomicz zatytułowaną "Porządek Bytu". Artystka związana z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o swoich pracach opowiadała w Magazynie z Kulturą.

 

"Na wystawie prezentuję około 80 grafik wykonanych w tradycyjnych technikach grafiki warszatatowej. To jest kawałek mojej historii - taka moja linia życia, mój pamiętnik" - mówiła o najnowszej wystawie na antenie Radia UWM FM prof. Małgorzata Chomicz. "Z każdą pracą związana jest jakaś historia, anegdota, miejsce, ludzie. Bo te grafiki pojawiały się w różnych zakątkach Polski, Europy i świata. Związane są ze spotkaniami i przyjaźniami."

Artystka przyznaje, że związała się z grafiką, ponieważ jest w niej... alchemia, tajemnica i dyscyplina. "Zawsze jest taki dreszczyk emocji - widzieć swoją pracę w postaci odbitki graficznej. Pracuję w technikach grafiki artystycznej. Jest to związane z takim żmudnym i długotrwałym procesem pracy nad matrycą. Ten efekt, jaki powstał na matrycy, odbijamy później na papierze."

W związku z panująca sytuacją epidemiczną otwarcie wystawy 22 października (czwartek) odbędzie się online - o 18:00. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 23 października do 15 listopada w godzinach 12:00-18:00.

Z prof. Małgorzatą Chomicz rozmawiała Justyna Bryszewska. Posłuchajcie!

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie Galerii BWA w Olsztynie.

Prof. Małgorzata Chomicz urodziła się w 1970 roku w Olsztynie. Na uczelni (wcześniej w Wyższej Szkole Pedagogicznej, obecnie na UWM) pracuje od 1992 roku. Z pracownią grafiki warsztatowej związana jest od początku jej istnienia. Od 2007 roku profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Artysta grafik. Zajmuje się przede wszystkim technikami wklęsłodruku i wypukłodruku. Autorka ponad 60 wystaw indywidualnych (m.in.: w Krakowie, Wilnie, Rzymie, Norymberdze, Asyżu, Perugii, Bańskiej Bystrzycy, Trydencie, Zagrzebiu, Zadarze, Tuluzie). Brała udział w ponad 300 wystawach zbiorowych oraz konkursach graficznych na całym świecie. W 2000 i 2002 roku była stypendystką Fundacji Jana Pawła II Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie, a w 2001 - Fonds d'Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu. W 2015 roku zaproszona do udziału w międzynarodowym sympozjum „Slovenia Open to Art - Sinij Vrh". W 2018 roku uczestniczyła w sympozjum International Graphic Arts Festival w Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie).

Jest laureatką Biennale Plastyki Olsztyńskiej w 1998, 2001, 2005, 2017 i 2019 roku. W 2012 roku zdobyła I Nagrodę im. "Diego Donati" II Biennale Współczesnej Grafiki w Perugii (Włochy). W 2013 roku zdobyła wyróżnienie XII Bienal Internacional de Grabada "Josep de Ribera" XÀTIVA 2013, Hiszpania, a w 2014 wyróżnienie Excellent Mini-prints - Guangzhou International Exlibris and Mini-prints Biennial, Chiny oraz wyróżnienie 2nd Garzapapel Engraving Contest "Works Reception" - Alcoy, Hiszpania. W 2015 i 2019 roku nominowana do Gran Prix "Premio Acqui" - Acqui Terme, Włochy. W 2016 roku zdobyła Gran Prix „PREMIO ASSOLUTO" I Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w Perugii we Włoszech. W 2017 roku otrzymała wyróżnienie  3° Concorso di Xilografia "Ugo Maffi Città di Lodi" - Lodi (Włochy). W 2018 roku zdobyła Nagrodę "I Santi di Diso" International Prize of Engraving, Diso (Włochy), wyróżnienie - 8th International Biennial of Small Graphics in Tetovo, (Macedonia) oraz  I Nagroda w Międzynarodowym konkursie "First Prize Author's Wishes Italian Grafhic Art 2017/2018”, Vigonza (Włochy) i Wyróżnienie  - II Konkurs Graficzny im. Jana Feliksa Piwarskiego "O!Świecenie" ( jubileusz 200-lecia Gabinetu Rycin BUW). W 2019 roku zdobyła Główną Nagrodę Triennale européenne de l’estampe contemporaine w Tuluzie we Francji, ponadto : wyróżnienie - XIV Edizione della Biennale Internazionale per l'ncisione "Premio Acqui" - Acqui Terme (Włochy), wyróżnienie - 1st International Engraving and Sculpture Biennial - Premio Celommi 2019, Teramo, Włochy oraz Wyróżnienie Honorowe XII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego (Olsztyn). W 2020 roku zdobyła GRAND PRIX René Carcan International Prize for Printmaking, Bruksela, (Belgia) oraz Nagrodę publiczności tego konkursu. Członek stowarzyszenia L'Associazione Nazionale Incisori Contemporanei we Włoszech. Autorka i koordynator międzynarodowych projektów artystycznych. W 2018 powstała dysertacja pt. "Malgorzata Chomicz as a printmaker " - autor Anirbar Midya - w Indira Kala Sangeet University Khairagarh (Indie).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: