Aktualności
11.05.2020

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe odwołane - pierwszy raz w historii

Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" odbywały się w Olsztynie nieprzerwanie od 1974 roku. Nawet w stanie wojennym festiwal nie został odwołany. Dopiero epidemia koronawirusa sprawiła, że zamkowy dziedziniec będzie musiał poczekać dłużej niż rok na poetów, muzyków i wokalistów z całej Polski.

Tegoroczna 47. edycja Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezje" była zaplanowana w dniach 25-27 czerwca. Jednak organizator - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie - zdecydował się odwołać festiwal. Jakie są przyczyny takiej decyzji?

"Niestety dopadła nas wszystkich pandemia. W związku z tym odwoływane są imprezy. Sam cykl przygotowań - a więc część dotycząca amatorów - wymaga około 3 miesięcy przygotowań. A więc nie mogliśmy ryzykować sytuacji ewentualnego zakażenia się koronawirusem. Doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie nie robić w tym roku Spotkań" - tłumaczy dyrektor festiwalu Krzysztof Stachowski.

47. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe odbędą się więc pod koniec czerwca 2021 roku. Koncerty, które były już zakontraktowane, zostały zatem przeniesione. Organizatorzy nie zdradzają jednak jeszcze, kto wystąpi na zamkowym dziedzińcu w Olsztynie. "Nie chcemy sprzedawać wcześniej tych informacji. Są to na pewno nazwiska znane i interesujące programy. Niektórych jeszcze u nas nie było."

Z Krzysztofem Stachowskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Poniżej prezentujemy także oświadczenie organizatorów Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję":

Szanowni Państwo, sympatycy i wierni uczestnicy Festiwalu Spotkania Zamkowe – Śpiewajmy Poezje.

Z wielką przykrością informujemy, że w związku z działaniami podjętymi wskutek stanu epidemii na terenie całego kraju oraz w trosce o Państwa zdrowie, zmuszeni jesteśmy tegoroczną 47 edycję Festiwalu odwołać.

W aktualnej sytuacji nie jesteśmy w stanie przygotować programu konkursu, dokonać naboru uczestników, przeprowadzić eliminacji. A jest to przecież jeden z kluczowych elementów całości programowej Spotkań Zamkowych. Ponadto, tradycja czasu i miejsca realizacji Festiwalu, czyli koniec czerwca i dziedziniec Muzeum Warmii i Mazur (Zamek), sprawia, że nie chcemy przesuwać terminu na okres jesieni. Tym bardziej, że stan wiedzy o sytuacji epidemiologicznej, jaką dysponujemy w tym momencie, nie pozwala nam przyjąć bezpiecznego terminu w 2020r. Dlatego, z żalem ale i nadzieją, że nas nie opuścicie, zapraszamy na kolejne spotkanie z Poezją Śpiewaną w ramach 47 edycji w czerwcu 2021r.

Życzymy wszystkim zdrowia, pogody ducha i do zobaczenia i usłyszenia.

Biuro Organizacyjne Festiwalu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: