Aktualności
30.04.2020

Początek maja z olsztyńskim MOK-iem w sieci

Na początku maja Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza m.in. na kolejną Domówkę. Jej bohaterem będzie poeta, scenarzysta, dramaturg i autor tekstów piosenek - Andrzej Roland Ballo. Projektem „Flagowa jazda obowiązkowa” animatorzy zachęcają też do celebrowania Święta Flagi bez konieczności wychodzenia z domu.

Domówka MOK: Andrzej Roland Ballo – niedoszły przestępca #online
1 maja (piątek), godz. 17:00

W kolejnej odsłonie cyklu Domówka MOK Olsztyn zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Artystą, w trakcie której odpowie na trudne pytania stawiane przez córkę – Luizę Gretę Ballo. Pisarz poruszy m.in frapujące tematy dotyczące kondycji sztuki i ludzi we współczesnym świecie oraz opowie o własnej, bogatej twórczości artystycznej.

„Jestem chyba przeciwieństwem klasycznego wizerunku poety. (...) Nie kaszlę, nie mdleję, nie wzdycham i nie płaczę. Jestem choleryczny, nadpobudliwy, nadużywam wulgaryzmów, jestem szorstki i odarty z patosu. Gdyby nie poezja, zostałbym chyba przestępcą...” – tak mówi o sobie Andrzej Ballo – poeta, scenarzysta, dramaturg, autor tekstów piosenek.

Dzień Flagi z MOK Olsztyn
2 maja (sobota)

Projektem „Flagowa jazda obowiązkowa” Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie chce dać okazję do celebrowania tego wyjątkowego święta bez konieczności wychodzenia z domu. W sobotę między 12:00 i 16:00 na ulicach Olsztyna pojawią się specjalnie na tę okazję przystrojone, esencjonalnie polskie auta: biały polonez i czerwony fiat 125p. Wyposażone w system nagłośnieniowy, przypomną olsztynianom klasyczne utwory o mądrze i szeroko rozumianym patriotyzmie. W te wyjątkowe święto na ulicach Olsztyna zabrzmi twórczość Kultu, Republiki, T. Love i innych tuzów polskiego rocka. Między utworami postaramy się podzielić z wami wiedzą na temat symboli narodowych, samego święta i oczywiście naszej akcji. Wypatrujcie nas na skrzyżowaniach, nadstawcie ucha na nasze głośniki. „Flagowa jazda obowiązkowa” w sobotę od 12:00 do 16:00!

Mamy nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się dotrzeć z informacją o akcji do szerokiego grona olsztynian.

O wydarzeniach w Magazynie z Kulturą opowiadały Agnieszka Prusik i Emilia Konwerska. Posłuchajcie!

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: mok.olsztyn.pl

Na początku maja polecamy także kolejne wirtualne spotkania cyklicznych wydarzeń: Joga śmiechu i Desant Kultury oraz skierowanej do seniorów seniorów do wspólnej porannej rozgrzewki podczas Senior Dance. A w kolejnych dniach m.in.:



Zuzanna Bartoszek: Notatki z lochu
7, 14 i 21 maja (czwartki) // godz. 17:00

"Notatki z lochu" Zuzanny Bartoszek to konfesyjne zapiski z okresu kwarantanny w trzech częściach. Tekstowi, czytanemu przez autorkę, towarzyszy obraz wnętrza pociągu. "Notatki z lochu" są wewnętrzną podróżą, odsłaniająca słabości duszy.

Na premierę części pierwszej pod tytułem "Smok ze Słońca w pociągu" zapraszamy w czwartek 7 maja o 17:00.

Zuzanna Bartoszek to urodzona w 1993 w Poznaniu artystka i poetka. Zajmuje się poezją, rysunkiem i malarstwem. Brała udział w wielu wystawach m.in. w MSN Warszawa, Kevin Space w Wiedniu, Cell Project Space w Londynie, Kunsthalle w Zurychu. Jej wiersze były publikowane m.in. w takich czasopismach jak: "Twórczość", "Dwutygodnik", "Lampa", "Czas Kultury", "Biuro Literackie", "Fabularie". W 2016 roku nakładem wydawnictwa Disastra ukazał się jej debiutancki zbiór wierszy "Niebieski Dwór". Mieszka i pracuje w Warszawie.

Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta
8 maja (piątek), godz. 17:00

Skomplikowane dzieje Olsztyna, miasta zbyt polskiego dla Niemców i zbyt niemieckiego dla Rosjan, z początkiem 1945 roku raz jeszcze dokonały gwałtownego zwrotu. W mroźne, styczniowe dni Armia Czerwona zdobyła ówczesny Allenstein, niszcząc wg szacunków niemal 40% jego zabudowy. Dwa miesiące później administrację nad tymi terenami przejął Jakub Prawin, Pełnomocnik Rządu na Okręg Warmińsko-Mazurski. Historia olsztyńskiej tożsamości po raz kolejny zaczęła pisać się na nowo.

Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej MOK Olsztyn przygotował wyjątkowe słuchowisko: „Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta”. Prawdziwe życie powojennego Olsztyna – codzienności rozpiętej od grozy rabunków i gwałtów, po prozę przydziałów mieszkaniowych i niedoborów chleba – przybliżą Państwu związani z miastem dziennikarze: Joanna Wilengowska, Robert Lesiński, Ewa Zdrojkowska, Norbert Kaczan, Maciej Nowakowski, Marek Barański, Piotr Szauer i Agnieszka Lipczyńska.

Kanwą słuchowiska staną się teksty źródłowe z epoki: oficjalne komunikaty, raporty, obwieszczenia, protokoły i in. Pisma te zostały skrupulatnie zgromadzone w opublikowanej niedawno przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza „Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta”. O szczególnym charakterze słuchowiska przesądza również udział w nim bezpośredniego, naocznego świadka tamtych dni, który zgodził się podzielić swoimi wspomnieniami z tamtych niełatwych czasów.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: