Aktualności
09.04.2020

#złapaniwsieć - MOK Olsztyn działa w internecie

Domowe spotkania z artystami, wspomnienia koncertów i wystaw, warsztaty online i propozycje dla seniorów. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie z każdym tygodniem rozbudowuje swoją ofertę w sieci. O planach na najbliższe dni w Magazynie z Kulturą opowiadała Agnieszka Prusik. Posłuchajcie!

Z Agnieszką Prusik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie rozmawiała Justyna Bryszewska.

Pt 10.04, godz. 17.00

DOMÓWKA: DAMIAN LANGE #online
 
W kolejnej odsłonie Domówek MOK w swe gościnne progi zaprosi was Damian Lange!  Muzyk opowie o swojej twórczości, pokaże jak w warunkach domowych pisze piosenki i nad czym aktualnie pracuje. Zaprezentuje też jedną ze swoich piosenek z solowego materiału LANGE – Dramatematyka. Dowiemy się czym są dla Damiana koncerty i kontakt z publicznością oraz jak pasja wpływa na jego życie.
 
Damian Lange to muzyk, wokalista, tekściarz, od kilkunastu lat artystycznie i życiowo związany z Olsztynem. Jeden z filarów zespołu TRANSSEXDISCO, z którym nagrał do tej pory trzy albumy studyjne (czwarty w drodze). Podpora grupy Romantycy Lekkich Obyczajów, z którym również wypuścił trzy albumy studyjne (czwarty w drodze). Zagrał setki koncertów w całym kraju. Trzecią i najmłodszą odsłoną muzyczną artysty jest jego solowy projekt pod nazwą LANGE. Do tej pory pod tym szyldem ukazał się podwójny album „Dramatematyka”, na którym znalazły się piosenki podane w sposób minimalistyczny, jedynie na śpiew i gitarę. To bardzo osobisty materiał, z którym muzyk zdążył już wystąpić w kilku miastach kraju.  Twórczość Damiana Langego to przede wszystkim teksty, które pisze od wczesnej młodości. Jeśli chodzi o muzykę, artysta jest typowym samoukiem.
 

Wt 14.04,godz. 9:00
 
PORA SENIORA: SENIOR DANCE #online
 
W niełatwych chwilach izolacji MOK Olsztyn nie zapomina o przedstawicielach Trzeciego Wieku. Nowy cykl PORA SENIORA to propozycja dla osób starszych, które wierzą, że metryka jest w gruncie rzeczy sprawą dobrowolną. W ofercie znajdzie się coś i dla ciała, i dla ducha. Na pierwszy ogień, już w najbliższy, poświąteczny wtorek: Wyśmienita okazja na odrobinę tanecznych ruchów - i to bez konieczności wychodzenia z domu! Kolejne wydarzenia cyklu "Pora Seniora" odbywać będą się w następne wtorki: 21.04, 28.04 i 05.05.
 
Wt 14.04, godz. 17.00
 
Desant kultury: Plantacja Wyrazów #online
 
Projekt Desantu Kultury - Planatacja Wyrazów przenosi się do sieci! "W rzeczywistości, której nie przewidziała najbardziej rozchełstana wyobraźnia, na pohybel nudzie i panice, a zwłaszcza wtedy, gdy nasze wewnętrzne oko już widzi czterech jeźdźców Apokalipsy siodłających konie, zapraszam na spotkanie z limerykami. Nawet jeśli nie wiecie, co to jest! Pogadamy, popiszemy, pokombinujemy coś z tych klocków zwanych językiem, a z nich można zbudować wszystko. Spotkanie elektroniczne, lecz autentyczne."
 
Osoby zainteresowane zajęciami muszą skontaktować się z jej gospodynią Joanną Wilengowską drogą mailową - wilengowskajoanna@gmail.com. W odpowiedzi otrzymacie link od prowadzącej i hop, będziecie na spotkaniu. Nie trzeba nic instalować ani pobierać aplikacji.
 
 
Śr 15.04, godz. 17.00

WOJCIECH WOLAŃSKI: GÓROWSKIE OPOWIEŚCI #online

Pochodzący z Gdańska specjalista od bajtów i bitów Wojciech Wolański przeprowadził się niedawno do Natangii, gdzie wraz z żoną Grażyną wyremontowali "Dom pod bocianem", czyniąc z niego swoją przystań. Wojciech zakochał się w historii swej okolicy, a zwłaszcza Górowa Iławeckiego, czego efektem jest książka "Landsberg - górowskie opowieści", w której ze znawstwem i swadą, opierając się na niekiedy do tej pory nieznanych dokumentach, opisuje historię XIX-wiecznego Landsbergu, jego mieszkańców i najważniejszych budynków.    

Śr 15.04, godz.18.00
 
OLSZTYN PISZE PIOSENKI #online
 
Projekt Olsztyn Pisze Piosenki przeniósł się do sieci, by i tam zgłębiać tajniki songwriterskiego rzemiosła. Autor piosenek i dziennikarz muzyczny, Piotr Szauer zaprasza na zajęcia zaprasza twórców piosenek, ale i tych, którzy chcieliby się tej sztuki nauczyć. Wspólnie z uczestnikami będzie pracować nad konkretnymi utworami, dyskutować na ich temat i tworzyć nowe. Na internetowa odsłona Desantu Kultury odbywa się w środowe wieczory (od 18:00 do 20:00).  
 
Czw 16.04, godz.17.00
 
KIEDYŚ BYŁO LEPIEJ: KOCHAJMY POLSKIE KLASYKI #online
 
Filmowe wspomnienie wystawy z Zajezdni trolejbusowej MOK. Vera Kobylińska - warmińska artysta malarka, wnuczka znakomitego satyryka i grafika Szymona Kobylińskiego opowiada o wystawie prac Dziadka będącej jednym z elementów wydarzenia "Kochajmy polskie klasyki”, w ramach którego prezentowane były także kultowe auta PRL z kolekcji członków Olsztyńskiego Klubu Motorowego im. Mariana Bublewicza.  Będzie można zobaczyć co bawiło (a czasem martwiło) ówczesnych zmotoryzowanych i pieszych dzięki wyborowi najciekawszych, oryginalnych grafik Szymona Kobylińskiego opublikowanych w książce „100 km humoru” w 1958 r. Wystawę w Zajezdni tworzyły najpopularniejsze wielkoseryjne samochody okresu PRL, które mają swoje historie, czasem barwne: Syrena w wersji 104, czyli ostatnia z drzwiami otwieranymi „pod wiatr” (1968 r.), Fiat 126p z samego początku produkcji (1974 r.), Fiat 125p z drugiego roku produkcji (1968 r.) oraz Polonez 1500, również z drugiego roku produkcji (1979 r.). Stawkę osobowych aut zamyka Warszawa 223 – luksusowy sedan ówczesnych realiów.
Materiał filmowy z wystawy motoryzacyjnej dzięki uprzejmości p. Wiesława Jackowskiego (Dron x system).

Pt 17.04,  godz. 17.00
 
DOMÓWKA: ULA PATALAS #online
 
Jakiś czas temu jej prace mogliście oglądać w Galerii Dobro podczas wystawy "Co nas uczula?". Dziś to Urszula zaprasza nas w gości do swojego domu-miejsca pracy, gdzie obecnie królują takie słowa jak recykling, przeszłość i wygoda. Istnieje scenariusz, pewna wizja przyszłości, w której całe mieszkanie Uli zostaje pokryte miękkim materiałem. W tej historii artystka gotuje w bawełnianych garnkach, podlewa poliestrowe kwiaty i myje dżinsowe okna. A może, jeśli kwarantanna potrwa jeszcze dłużej, wełniana Urszula Patalas będzie za jakiś czas opowiadać nam o swojej sztruksowej pracowni
 


Sb 18.04, godz. 16.00
 
TEATR MALOWANY PIOSENKAMI:ZACZAROWANA SKRZYNECZKA #online
 
Marta i Iga Andrzejczyk zapraszają na koncert dla małych i dużych. Dzięki piosenkom dowiecie się, jak jesień maluje liście, jak bardzo zabiegane są mrówki, jak smacznie śpią chaty we mgle, o czym śnią woda i niebo, czym tka złoty pająk gniazdo we włosach czarownicy. Będą zagadki i niespodzianki!
Koncert ma charakter interaktywny, prosimy o przygotowanie: jabłka, świeczki (tylko pod dozorem dorosłych), kartki i kredek oraz pysznej herbatki oraz dobrego humoru.
 
Występują:
MARTA ANDRZEJCZYK (śpiew, animacje i prowadzenie)
IGA BIELAK (ilustracje)

Nd 19.04, godz.12.00
 
GRZEGORZ KASDEPKE. SPOTKANIE AUTORSKIE #ONLINE
 
Powiedzieć, że Grzegorz Kasdepke to pisarz i publicysta, to właściwie nic nie powiedzieć. Jest to uznany przez krytyków, ale przede wszystkim uwielbiany przez małych i dużych czytelników autor m.in. Detektywa Pozytywki, Kacperiady i niemal niekończącej się liczby dziecięcych bestsellerów!
Kasdepke zgarnął już najważniejsze nagrody literackie, w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i mnóstwo innych wyróżnień. W tym roku był też jednym z jurorów organizowanego przez MOK Olsztyn Konkursu Literackiego "O Różę Małego Księcia".
 


Zaglądajcie na www.mok.olsztyn.pl oraz profile MOK Olsztyn:  FacebookInstagram i  YouTube.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: