Aktualności
24.01.2020

Wystawa malarstwa Edyty Hul do obejrzenia w Kortowie

Do 23 lutego w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace Edyty Hul. "Punktem wyjścia w mojej twórczości zazwyczaj są doznania wizualne i emocjonalne związane ze światem przyrody" - przyznaje artystka. Wernisaż odbył się 22 stycznia a o wystawie opowiedziała nam dr Anna Drońska.

Foto: Ścibor P. Ciepielewski

"Sztuka jest dla mnie formą materializacji odczuć i wrażeń, miejscem gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją przy pomocy ludzkiej dłoni. To zindywidualizowany sposób opowiadania o świecie. Potencjał, jaki mi daje, to możliwość eksperymentowania i szukania/stworzenia swojego języka przy pomocy dowolnych materiałów, poprzez tworzenie nowych form wyrazu" - opisuje swoją twórczość Edyta Hul.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku działa w obszarze sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, ilustracją, grafiką i tkaniną artystyczną. "Punktem wyjścia w mojej twórczości zazwyczaj są doznania wizualne i emocjonalne związane ze światem przyrody. Cytaty ze świata roślin i zwierząt staram się przekładać w na wpół abstrakcyjne obrazy. Łączę wspomnienia i wyobrażenia w celu ustalenia satysfakcjonującego mnie obiektu. Czasami, dzięki zmieniającym się fascynacjom odnoszę się do treści dorobku kulturowego z bliskiego i najdalszego otoczenia. Moje obrazy stanowią konotację do tradycyjnego malarstwa krajobrazowego. Są pewną jego metaforą, kompromisem między abstrakcją ,wyobrażeniem własnym, a odwzorowaniem rzeczywistości. W zasadzie jest to mieszanka form wieloznacznych, niedosłownych, dających szerokie pole do interpretacji. Przekładam dosłowny mimetyzm na rzecz subiektywnej, pozaczasowej wizji ruchu, obszernego kadru rzeczywistości, próby zapisu procesu patrzenia."

O wystawie opowiedziała nam także dr Anna Drońska z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Spotkał się z nią Patryk Świderski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Prace w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można do 23 lutego (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: