Aktualności
23.12.2019

Wigilia dla Samotnych w Kortowie

Fundacja Wolne Miejsce zaprasza 24 grudnia do Kortowa na Wigilię dla Samotnych. W stołówce akademickiej "Kuźnia Smaków" znajdzie się miejsce dla każdego, kto nie ma z kim zasiąść do wigilijnego stołu. Początek spotkania o 16:00. Naszym gościem był organizator wydarzenia Janusz Ciepliński.

"Święta to jest taki czas, w którym ludzie szczególnie dotkliwie odczuwają samotność - nazywaną chorobą cywilizacyjną XXI wieku, chorobą krajów bogatych i cywilizacji nadmiaru. Dlatego chcemy wykorzystać wspaniałą polską tradycję pustego miejsca przy wigilijnym stole. Bo każdy z nas zasiadając do wigilijnego stołu stawia to nakrycie a rzadko się zdarza, żeby ktoś przyszedł. Stąd zaproszenie dla tych, którzy tego dnia nie chcą być sami i z jakichś powodów nie mają z kim spędzić wigilii. Po prostu spotykamy się, żeby być razem" - mówił w studiu Radia UWM FM koordynator Wigilii dla Samotnych Janusz Ciepliński. "Zdumniewającym było dla mnie to, że najwięcej samobójstw w Polsce jest właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. To zmobilizowało mnie i wielu wolontariuszy, żeby taka akcja - wzorem innych polskich miast - mogła odbyć się w Olsztynie."

24 grudnia w stołówce akademickiej w Kortowie na każdego czekać będzie miejsce przy stole. "Czekają uśmiechnięci ludzie, gotowi w sposób nienachalny po prostu towarzyszyć sobie. Czeka piękna kolęda i artyści, którzy będą śpiewać oraz aktorzy, którzy odegrają scenkę bożonarodzeniową. No i przede wszystkim czeka na nas pyszne jedzenie - tradycyjny karp i wiele innych potraw znanych z wigilii. Będą życzenia, modlitwa, dużo ciepła i serdeczności oraz specjalne upominkowe prezenty dla wszystkich uczestników. Mamy także specjalny kącik dla dzieci oraz wolontariuszy, którzy pomogą się maluchami zająć."

Z Januszem Cieplińskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Stołówka akademicka będzie otwarta dla gości we wtorek 24 grudnia od 15:00. Wigilia dla Samotnych rozpocznie się o 16:00. "Każdy może przyjść! Nie trzeba się zgłaszać, nie trzeba się zapisywać ani niczego ze sobą przynosić. Każdy, kto przyjdzie, dla nas wolontariuszy będzie darem!" - zaprasza Janusz Ciepliński.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: