Aktualności
22.11.2019

Moniuszkowska Cecyliada

W niedzielę 24 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie wystąpią chóry prowadzone przez artystów z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. "Moniuszkowska Cecyliada" rozpocznie się o 17:00. A o programie wydarzenia opowiedzieli nam: prof. Benedykt Błoński i dr hab. Jan Połowianiuk.

"Od kilku lat Wydział Sztuki organizuje święto muzyki, czyli tzw. Cecyliadę. Zespoły przedstawiają różnego rodzaju utwory. Jest i sacrum i profanum. Ale chodzi głównie o to, żeby zademonstrować chóry funkcjonujące w Olsztynie publiczności, która chętnie odbiera te koncerty" - przypomina Dziekan Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie prof. Benedykt Błoński.

"Rok 2019 Parlament nazwał rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z tym postanowiliśmy zmienić lekko tytuł Cecyliady" - tłumaczy dr hab. Jan Połowianiuk. "Wszystkie zespoły, które występują w swoim repertuarze przedstawią wybrane dzieła Stanisława Moniuszki. Będzie to swoiste uhonorowanie tej postaci a jednocześnie ukazanie wartości jego twórczości kompozytorskiej. Zabrzmi muzyka religijna i świecka. Nie może zabraknąć słynnych Pieśni zamieszczanych w Zeszytach Domowych."

Wystąpią: Chór Cantores Varmienses (dyrygent Benedykt Błoński), Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka UWM w Olsztynie (dyrygent Katarzyna Bojaruniec), Olsztyński Chór Bel Canto (dyrygent Jan Połowianiuk), Zespół Wokalny Musica in Via Instytutu Muzyki (dyrygent Katarzyna Bojaruniec) i Agnieszka Panasiuk.

Początek niedzielnego koncertu o 17:00 w sali Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie. Wstęp wolny!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: