Aktualności
18.11.2019

Artyści z Wydziału Sztuki UWM docenieni podczas XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki

Aż czworo artystów z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdobyło nagrody XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”. Najważniejszą - Grand Prix - przyznano prof. Violetcie Kulikowskiej-Parkasiewicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

Prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz została nagrodzona za rysunki ołówkiem z cyklu „Nie” Zaglądaj 2019. "To zestaw trzech rysunków wielkoformatowych" - opowiadała w studiu Radia UWM FM. "Robię rysunek, bo używam narzędzia, które jest przypisane tej dziedzinie - ołówka. Ale czy to jest tak do końca rysunek? Bardziej określiłabym to jako taka kontemplacyjna wypowiedź. Aczkolwiek, jeżeli trzymamy się nomenklatury języka zawodowego, artystycznego to jest to rysunek."

Jak długo artystka z UWM pracowała nad nagrodzonymi rysunkami? "Nad jednym z nich spędziłam około 192 godzin. Co to są za prace? To jest wyraz moich refleksji na temat tego, co się dzieje w życiu czy filozoficznych myśli a propos naszego istnienia tutaj."

Z prof. Violettą Kulikowską-Parkasiewicz spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Nagrody XI Olsztyńskiego Biennale Sztuki zdobyli także: prof. Małgorzata Chomicz (II nagroda za linoryty Silence IX i Silence XVI), dr Anna Drońska (wyróżnienie za pracę: Byty graniczne) oraz dr Izydor Borys (wyróżnienie honorowe za pracę wykonaną w technice ceramika i metal).

Organizatorem Olsztyńskiego Biennale Sztuki jest Galeria Sztuki BWA w Olsztynie. Od ponad 20 lat wystawa prezentuje najciekawsze zjawiska artystyczne regionu. Tegoroczne biennale pokazuje 99 prac 52 autorów tworzących w różnorodnych technikach. Wystawę można oglądać do 8 grudnia.

Jego zadaniem jest aktywizacja środowiska artystycznego Olsztyna i regionu, konfrontacja postaw twórczych, a także zaprezentowanie olsztyńskiej publiczności stanu rodzimej plastyki. Biennale jest ważnym przeglądem pokazującym kondycję olsztyńskiej sztuki. Różnorodność mediów sprawia, że wystawa pokonkursowa jest również ciekawą prezentacją stosowanych współcześnie przez artystów technik. Konkursowa forma przeglądu gwarantuje uzyskanie prac o wysokich walorach artystycznych, reprezentujących najciekawsze zjawiska w twórczości środowiska artystycznego regionu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: