Aktualności
30.01.2019

Artifix Vitri, czyli sztuka w szkle

Do 15 lutego w Centrum Wystawienniczym Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w kortowskiej "Starej Kotłowni" oglądać można wystawę "Artifix Vitri". Autorami prac wykonanych w technice szkła hutniczego i termoformowanego są prof. Andrzej Kałucki oraz Marzena Wilk - związani z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Andrzej Kałucki jest związany z Pracownią Witrażu i Szkła Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Marzena Wilk jest jego studentką. Wspólnie stworzyli wystawę "Artifix Vitri". Co oznacza tytuł ekspozycji? "Tych słów użył dawno temu kronikarz starożytnej Grecji Pliniusz Starszy - doceniając trud, kunszt i mistrzostwo starożytnich Fenicjan. Uważał wówczas, że to im zawdzięczamy odkrycie szkła. Trochę się pomylił, bo tak naprawdę rodowód powstania szkła liczy już pięć tysięcy lat i zawdzięczamy to starożytnim Babilończykom" - tłumaczy prof. Kałucki.

Wystawa pokazuje rozwój i dokonania Pracowni Witrażu i Szkła Artystycznego UMK w Toruniu. "Została ona założona w 1957 roku przez Edwarda Kwiatkowskiego. I przez 60 lat przepięknie się rozwinęła, stwarzając studentom różnego rodzaju możliwości."

Co ciekawe prof. Kałuski inspiracje do swoich prac gromadzi m.in. w naszym regionie. "Kiedy dowiedziałem się, że w pobliżu Olsztyna - w Olsztynku - ma się reaktywować huta szkła artystycznego, cierpliwie czekałem dwa lata, żeby otworzyła się także przede mną. Stałem się członkiem tej zaczarowanej rodziny Czarodziejów ze Szklanej Góry. Pracując za darmo, jedząc a nawet pijąc z tą grupą, świadomie to robiłem, aby jak najwięcej od nich zyskać. Zaakceptowano mnie i długo z nimi współpracując przeżyłem własną twórczą metamorfozę. Czyli zaczynając od prostego środka jakim jest tradycyjny witraż, tworzyłem już szło unikatowe. Sięgam lub wchodzę z własnymi pomysłami do tejże huty szkła. I tę twórczość tutaj przywiozłem."

Z prof. Andrzejem Kałuckim spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Prace oglądać można do 15 lutego. Centrum Wystawiennicze Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie czynne jest w godzinach od 8 do 18. Wernisaż odbył się w środę 30 stycznia. Gorąco polecamy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: