Aktualności
22.11.2018

Zbigniew Brzoza rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Po kilku miesiącach zawirowań związanych z konkursem na stanowisko nowego Dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie 22 listopada swoją pracę rozpoczął wybrany na to stanowisko przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego Zbigniew Brzoza. Jakie ma plany? Co chce zmienić w placówce? Posłuchajcie!

Dlaczego Zbigniew Brzoza zdedycował się wystartować w konkursie na stanowisko Dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie? "Sam pochodzę z rodziny, która jest spleciona polsko-niemiecko. I te historie pogranicza polsko-niemieckiego zawsze bardzo mnie interesowały. A istotą tego regionu jest to doświadczenie wielokulturowej społeczności Warmii i Mazur" - tłumaczy reżyser. I dodaje: "To fajny teatr, aktorzy, którym się chce. Więc nic lepszego nie mogło mi się zdarzyć."

Jak podkreśla - wspomniana wielokulturowość będzie też motywem spektakli przygotowywanych podczas jego pracy w olsztyńskim teatrze. "Co roku będą przedstawienia oparte na narracji lokalnej - na opowiadaniu o lokalnym świecie i lokalnej tożsamości. Chcemy utworzyć studium reportażu, które się będzie tym zajmować. Chcemy opowiadać Warmię i Mazury!"

Zmiany zaproponowane zarządowi województwa nowy dyrektor chce wprowadzać stopniowo. Na czym będą polegały? Posłuchajcie! Ze Zbigniewem Brzozą spotkała się Justyna Bryszewska.

Swoje plany programowe dyrektor przedstawi na początku nowego roku. A o wybór Zbigniewa Brzozy na to stanowisko zapytaliśmy także Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.

Nowy dyrektor będzie kierował Teatrem Jaracza przez pięć najbliższych lat. Umowa z nim została podpisana bowiem do zakończenia sezonu artystycznego 2023 roku, który upływa 31 sierpnia.

Zbigniew Brzoza ukończył reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jako dyrektor artystyczny przez dziesięć lat (1997-2007) prowadził Teatr Studio w Warszawie, natomiast przez kolejny rok (2008-2009) piastował stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Nowym w Łodzi. Przygotowywał ponadto cztery edycje festiwalu Łódź Czterech Kultur (w latach 2012-2016).

Jest autorem ponad 40 przedstawień teatralnych, które prezentowane były na najważniejszych przeglądach w Polsce i na całym świecie. Realizował również przedstawienia w Teatrze Telewizji (m.in „Portugalię“, „Więź“ czy „Zbrodnię z premedytacją“). Laureat licznych nagród. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na początku prowadził zajęcia na Wydziale Aktorskim, natomiast obecnie wykłada na Wydziale Reżyserii.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: