Aktualności
22.08.2018

Żyją teatrem i słowem jak Krystyna Spikert

Warsztaty, spotkania oraz spektakle grup teatralnych z Warmii i Mazur - to główne atrakcje IV Nocy Teatralnej im. Krystyny Spikert. Zmarłą w 2012 roku aktorkę, animatorkę kultury, pedagoga i założycielkę Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego wspominano 21 sierpnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, czyli w miejscu, gdzie przez lata również uczyła studentów wrażliwości na sztukę i słowo.

"Widzowie mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym z osobami, które znały i uczestniczyły w Nocach Teatralnych prowadzonych niegdyś przez panią Krystynę Spikert. Grupy, które przyjechały do nas na warsztaty przedstawiły swoje spektakle" - mówi Ewelina Jasińska z Teatru Kloszart. Oprócz organizatorów na scenie Auli Teatralnej wystąpili: Teatr Pallicho, Teatr Przebudzeni, Teatr Nieskromny z Olsztyna oraz Grupa Teatralna Ło/Men z Lubawy.

Warsztaty dla aktorów poprowadzili: Mateusz Mirczyński (Kloszart), Radosław Jamroż (Teatr Jaracza) oraz Tomasz Czaplarski (Olsztyński Teatr Lalek).

"Jesteśmy w stanie przejrzeć, jak teatr się zmieniał, czy możemy się zmieniać, jakie cechy w sobie kształcić. Pani Krystyna Spikert cały czas okazuje się być osobą inspirującą od której możemy się uczyć. Przez to, że uczymy się od osób, które były jej uczniami" - dodaje Ewelina Jasińska.

O wspomnienie Krystyny Spikert poprosiliśmy obecnego na Nocach Teatralnych - tych współczesnych oraz tych, organizowanych przez patronkę wydarzenia -  Prezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur oraz dyrektora Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Dobrym Mieście Andrzeja Fabisiaka.

"Ta postać bardzo silnie i mocno wpisana jest w historię teatru naszego regionu. Doszła do tak wysokiego poziomu, że została Mistrzem Mowy Polskiej. Założyła teatr, który wydawałoby się nie jest bardzo ciekawy, bowiem ucieka mocno od formy - skupia się tylko na słowie i sięga do teatru rapsodycznego. I tak ten Teatr Rapsodyczny w Olsztynie był bardzo silnym ośrodkiem niesamowitej dbałości o kulturę języka polskiego. Krystyna bardzo mocno przywiązywała wagę do pracy dydaktycznej, pedagogicznej. Współpracowałem z nią jako wykładowca w Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. I tam w sposób szalenie charyzmatyczny starała się zaszczepić wśród adeptów sztuki aktorskiej konieczność wręcz bardzo studyjnej pracy nad językiem. Ale przy tym też jawi mi się jako osoba, która miała w sobie taki wewnętrzny niesamowity kodeks etyczno-moralny. Z jednej strony - przestrzeganie wielu zasad. Z drugiej - niesamowita empatia. Przyciągała do siebie wielu różnych ludzi niekoniecznie związanych z teatrem, ale takich którzy wyzwalali przy niej bardzo dużą energię pracy, chęci. Poddawali się tej narracji." - wspomina Andrzej Fabisiak.

 

Nasz reporter Wojtek Miśkiewicz rozmawiał także z aktorami i opiekunami grup teatralnych, które wystąpiły w Auli Teatralnej Wydziału Humanistycznego UWM w Olszynie. Posłuchajcie!

Organizatorem Nocy Teatralnych im. Krystyny Spikert jest studencka grupa Kloszart działająca w Akademickim Centrum Kultury UWM w Olsztynie. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2013 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: