Aktualności
04.07.2018

Street art zmienia Olsztyn

Lubicie steet art? A może sami macie konkretny pomysł, jak poprzez sztukę uliczną zmienić na lepsze wizerunek Olsztyna? Zgłoście się do czwartej edycji konkursu Olsztyn Steet Art Garden. Z jego koordynatorem spotkała się Karolina Rogóż-Namiotko. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Tegoroczna edycja wystartowała 15 czerwca. Prace można zgłaszać do 17 lipca. Z Andrzejem Sadowskim rozmawiała Karolina Rogóż-Namiotko. Posłuchajcie!

Współczesne miasta cechuje zróżnicowana scenografia. Krajobraz wypełniają obiekty pochodzące z różnych okresów historycznych, budynki, elementy małej architektury, a także szata informacyjna. Od relacji zachodzących pomiędzy tymi elementami zależy jakość miejskiego krajobrazu.  Ikonosfera istnieje jako zintegrowana przestrzeń perswazyjna, którą tworzą różnorodne media. Rywalizują one miedzy sobą o uwagę przechodnia, pasażera autobusu, kierowcę samochodu. Czy w świecie zdominowanym przez teksty, konteksty i hasła jest jeszcze miejsce dla sztuki, a przynajmniej takiej przez duże "S"? Czy z nagromadzenia tych informacji można wyłonić swoiste medium stanowiące o tej sztuce?

Można na pewno spróbować przeobrażać przestrzeń miejską w taki sposób, by nie było co do tego wątpliwości. W Olsztynie od 4 lat organizowany jest konkurs Street Art Garden promujący artystów, którzy uprawiają sztukę ulicy. Zakres środków wyrazu jest nieograniczony. Co roku prezentowane są prace artystyczne tj. graffiti, instalacje czy rzeźby... Zadaniem festiwalu jest ożywienie przestrzeni miejskiej i nadanie jej charakteru galerii. W tym codziennym pędzie i szumie informacyjnym brakuje świeżości, chwili by się zatrzymać i zastanowić lub po prostu podziwiać artystyczne dzieło.

W konkursie może wziąć udział każdy. Nie trzeba być wybitnym artystą. Wystarczy dobry pomysł i chęci. Cały proces przebiega w 4 krokach. Pierwszy i najważniejszy to zgłoszenie swojego pomysłu na konkretną pracę i konkretne miejsce. W pozostałych - pomogą organizatorzy. Przeprowadzą legalizację miejscówki oraz wykonaniu pracy. Na koniec artysta realizuje swój projekt oraz robi relację fotograficzną lub filmową. Potem pozostaje już tylko czekanie na decyzję jury. Idea naprawdę godna uwagi a na nagrody przeznaczono 10.000 złotych! Pozwól sztuce wyjść na ulicę, przejmij inicjatywę i wyślij zgłoszenie. Może to twoja praca okaże się tegorocznym zwycięzcą, a oczy przechodniów będą mogły ja podziwiać przez koleje lata.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: olsztynstreetart.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: