Aktualności
09.01.2018

Plany MOK-u w nowym roku

Zmiana charakteru Olsztyńskiego Lata Artystycznego, otwarcie Amfiteatru im. Czesława Niemena i stworzenie przestrzeni na działania artystyczne w nowej Galerii Dobro - to główne plany Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie na 2018 rok. Opowiadał o nich w Magazynie z Kulturą dyrektor placówki Mariusz Sieniewicz.

"Przede wszystkim chcielibyśmy zerwać z klątwą Olsztyńskiego Lata Artystycznego i sezonu letniego. Tak to się jakoś porobiło przez ostatnie lata, że Miejski Ośrodek Kultury był przede wszystkim postrzegany jako właśnie taki generator eventów przez te dwa miesiące - lipiec i sierpień. Co przy takim a nie innym budżetowaniu tej instytucji jest kompletną - moim zdaniem - pomyłką. Chciałbym żebyśmy w MOK-u przede wszystkim kładli nacisk na tworzenie i upowszechnianie kultury w ciągu całego roku. Łącznie z walką z syntromem sezonowości" - zapowiada Mariusz Sieniewicz, który od kilku miesięcy kieruje placówką.

Nowym miejscem - które powstało w dotychczasowej Galerii Rynek - jest Galeria Dobro. "Oddajemy tę przestrzeń młodym twórcom - eksperymentującym, niezależnym, alternatywnym. Będziemy oczywiście to budowali w pewne bloki tematyczne". Oficjalne otwarcie - 12 stycznia.

W dziale animacji i edukacji kulturowej prowadzone będą natomiast kursy językowe. Edward Cyfus poprowadzi zajęcia z gwary warmińskiej. Dodatkowo każdy będzie mógł nauczyć się języka kresowego i migowego. Sam dyrektor natomiast przygotował kurs samoobrony jęzukowej dla kobiet. "Będziemy uprawiać takie kung fu i tai chi językowe, związane zarówno z wulgaryzmami, ale też wytwarzaniem językowych mechanizmów obronnych" - zdradza Sieniewicz. W planach jest także m.in. zlot vlogerów.

W programie Olsztyńskiego Lata Artystycznego znajdzie się na pewno miejsce na występy kabaretowe, kolejne Olsztyńskie Noce Bluesowe czy Rap Festival. Nowym pomysłem jest natomiast Festiwal Literatury Podróżniczej. "Zamienimy Stare Miasto na kontynenty godne odkrywania w sensie podróżniczym i literackim". Nie wiadomo jeszcze, co z mniejszymi imprezami. Budżet MOK-u jest ogranizony.

Co jeszcze wydarzy się w 2018 roku w olsztyńskim MOK-u? Posłuchajcie! Z Mariuszem Sieniewiczem rozmawiała Justyna Bryszewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: