Aktualności
14.09.2017

Mariusz Sieniewicz nowym dyrektorem MOK w Olsztynie

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie ma nowego dyrektora. Został nim olsztyński prozaik, felietonista i dramatopisarz Mariusz Sieniewicz. W studiu Radia UWM FM opowiadał o planach działania na nowym stanowisku.

O stanowisko ubiegało się 9 kandydatów. Dlaczego chciał je objąć również Sieniewicz? "Wydaje mi się, że to jest taki ostatni moment - w sensie metrykalnym - żeby zrobić coś twórczego i pożytecznego dla Olsztyna, dla mojego rodzinnego miasta, zanim całkowicie się pogrążę w swoim literackim świecie" - odpowiada nowy dyrektor MOK w Olsztynie.

A jakie ma plany? "Chcę realizować swój program. Chciałbym o konkretach najpierw porozmawiać z pracownikami MOK, później z komisją kultury. Na pewno będziemy chcieli ożywić stare miasto, uruchomić taki program: "Kierunek - Stare Miasto". Żeby młodzi ludzie, młoda kultura offowa, niezależna, alternatywna przechwyciła stare miasto, żeby była o wiele mocniej i silniej obecna. Rozumiem, że znajduję się w dobrym miejscu, jeśli chodzi o młodą kulturę, młodą muzykę - mówię o państwa radiu - i tutaj też liczę na współpracę. Mogę zdradzić, że chciałbym uruchomić taki projekt "-20 +60". Mówi się nie od dziś, że rówieśnicy Micka Jaggera tak naprawdę rozumieją i czują rockandroll. A młodzi to już jest nie to. I chcielibyśmy na przykład skonfrontować muzyków rockowych starej daty z tymi młodymi, którzy dopiero zaczynają. Żeby powstawały takie mieszane metrykalnie kapele. Na zasadzie incydentalnych projektów. A może będzie mogło się to przerodzić w coś trwalszego. Czyli chciałbym żeby MOK komunikował przede wszystkim w wymiarze artystycznym twórców ze sobą i udostępniał im to, co ma - całą bazę lokalową, zespół. Na tym polega misja Miejskiego Ośrodka Kultury."

Mariusz Sieniewicz chciałby także "przesunąć kalendarz sezonowy". Twierdzi, że Olsztyńskie Lato Artystyczne nie może "zjadać" budżetu Miejskiego Ośrodka Kultury. "Po pierwsze - pierwotna idea OLA się zużyła, w takim naturalnym procesie" - mówi dyrektor. "Po drugie - budżet MOK jest stanowczo za mały, żeby mówić o wielkich gwiazdach. Chciałbym, żeby nastąpiło to przesunięcie kalendarza. Żeby mieszkańcy, którzy nie mają na co dzień kontaktu z kulturą dostrzegli, że kultura olsztyńska to nie tylko kultura wakacyjna, eventowo-festiwalowa, ale że tutaj naprawdę dzieją się fajne rzeczy!"

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Piotra Szauera z Mariuszem Sieniewiczem.

Mariusz Sieniewicz urodził się 3 sierpnia 1972 w Olsztynie. Jest absolwentem filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W latach 1997-2005 był pracownikiem uczelni (najpierw WSP, następnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - pracował w Katedrze Literatury Współczesnej oraz w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej).

Był twórcą oraz redaktorem naczelnym olsztyńskiego pisma literacko-kulturalnego Portret. Współpracował także z Teatrem im. Stefan Jaracza (m.in. jako asystent dyrektora ds. programowych i kierownik Sceny Margines). Był jednym z pomysłodawaców Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Demoludy".

Opublikował osiem książek - nominowanych m.in. do Paszportu Polityki i Nagordy Literackiej Nike. Laureat Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn". Jego najnowsza powieść "Plankton" ukazała się w czerwcu 2017 roku.

W pierwszych latach działalności Radia UWM FM prowadził także na naszej antenie audycję literacką "Kulturalne misie".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: