Aktualności
06.09.2016

7. Filozofia Filmowo

7. Filozofia Filmowo

Filozofia Filmowo to najstarszy na Warmii i Mazurach tematyczny festiwal filmowy w formie odbywającego się cyklicznie przeglądu filmów poświęconych filozofii. Jego misją jest przybliżenie mieszkańcom Warmii i Mazur problematyki filozoficznej w sposób atrakcyjny i nowatorski. Ukazanie jak z powszednich doświadczeń wypływa filozofia i jak towarzyszy ona ludziom w życiu. Ma on także zaznajamiać z filmem dokumentalnym i eksperymentalnym, ambitnymi obrazami filmowymi. Do celów Filozofii Filmowo należą: upowszechnianie wiedzy filozoficznej, kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru sztuki filmowej, rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności analitycznych, zwiększenie roli filmu jako narzędzia dydaktycznego wykorzystywanego w procesie nauczania filozofii i etyki, badanie wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy filozofią i filmem, propagowanie czytelnictwa, zwiększenie dostępności dóbr kultury poza wielkimi ośrodkami miejskimi, promocja regionu, integracja lokalnego środowiska filmowego, zacieśnianie współpracy szkół, uczelni i środowiska artystycznego, wspieranie więzi pokoleń.

W 2016 r., tak, jak podczas wcześniejszych edycji, zaprezentowane zostaną filmy, które nie były pokazywane w lokalnych kinach czy DKF-ach. Wszystkie filmy i wykłady będą traktowały o wybitnych filozofach, wprowadzając niejako w kontekst filozoficzny każdej z epok. Pojawią się też przegląd krótkometrażowych filmów filozoficznych, warsztat reżyserii dla nauczycieli oraz opiekunów kół teatralnych i filmowych.

Filozofia Filmowo już po raz siódmy pojawi się w Olsztynie w ramach 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, a wraz z nią wykłady, warsztaty filmowe i pokazy filmów filozofujących. Kompetentni goście przedstawią myśl filozoficzną w popkulturze, Giovanna Castellanos – reżyser Teatru im. S. Jaracza poprowadzi warsztaty reżyserii, a młodzi twórcy pokażą swoje krótkie dzieła po raz kolejny w ramach Przeglądu Krótkometrażowego Filmu Filozoficznego. Wśród ciekawych filmów: „Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle” o Danielu C. Dennecie, słynnym filozofie umysłu, który zamiast uprawiać nudną filozofię przy biurku wolał „zaprzyjaźnić się” z mikrobiologami, kognitywistami i specjalistami od komputerów, by badać umysł i świadomość. Kolejnym interesującym filmem będzie „Tischner. Życie w opowieściach” Artura Więcka, reżysera „Zakochanego Anioła” i „Anioła w Krakowie”. Na szczególną uwagę zasługuje film „Nieobecny Bóg” Yorama Rona przybliżający postać i filozofię Emanuela Levinasa. To już film filozoficzny w najlepszym wydaniu, umiejętnie przekładający koncepcję jednego z największych filozofów XX wieku na język filmowy. Nie bez powodu w tym dokumencie pojawiają się nagradzani m.in. Złotymi Palmami w Cannes Bracia Dardenne, znani filmowcy wielokrotnie inspirujący się dialogiką. Z kolei przed południem będzie można zapoznać się z myślą ludzi, którzy tworzyli zachodnią kulturę.

Przyjdź w dniach 21-23 września i oglądaj - sala pod amfiteatrem, wstęp jak zawsze wolny! Zajrzyj na https://www.facebook.com/filozofiafilmowo oraz  http://filozofiafilmowo.blogspot.com/


Szczegółowy program 7. Filozofii Filmowo „Myśliciele”

21.09.2016 r.
09:00 Otwarcie
9:10 Sokrates /⁠ prof. L. Ostasz (UWM, Olsztyn)
10:20 Aureliusz Augustyn /⁠ prof. M. Jagłowski (UWM, Olsztyn)
11:30 Giordano Bruno /⁠ dr D. Liszewski (UWM, Olsztyn)

18:00 Wstęp do filozofii umysłu /⁠ dr P. Markiewicz (UWM, Olsztyn)
19:10 Daniel C. Dennett / Daniel C. Dennett człowiek, który zmienił myślenie o umyśle, reż. K. Jałochowski, Polska 2015
20:00 Pożegnanie

22.09.2016 r.
09:00 Przywitanie
9:10 Blaise Pascal /⁠ dr D. Radziszewska-⁠Szczepanik (UWM, Olsztyn)
10:20 Mary Wollstonecraft /⁠ dr D. Sepczyńska (UWM, Olsztyn)
11:30 Georg Wilhelm Friedrich Hegel, cz. 1 / dr K. Guczalska (UE, Kraków)
12:25 Georg Wilhelm Friedrich Hegel, cz. 2 / dr K. Guczalska (UE, Kraków)

18:00 Przegląd krótkometrażowego filmu filozoficznego
18:40 Józef Tischner / Tischner – życie w opowieściach, reż. A. Więcek „Baron”, W. Bereś,  Polska 2008
20:20  Pożegnanie

23.09.2016 r.
09:00 Przywitanie
9:10 August Comte /⁠ mgr Ł. Jędrzejczak (UWM, Olsztyn)
10:20 Friedrich Nietzsche /⁠ mgr Ł. Kamiński  (UWM, Olsztyn)
11:30 Henri Bergson /⁠ dr M. Liszewska (UWM, Olsztyn)
13:00 Warsztat reżyserii Giovanny Castellanos

18:00 Wstęp do filozofii dialogu /⁠ dr Z. Kunicki (UWM, Olsztyn)
19:10 Emmanuel Lévinas /⁠ Nieobecny Bóg, Izrael 2014, reż. Y. Ron
20:30 Zamknięcie

Sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena (róg ulic Okopowej i Zamkowej)

Przyjaciele - stań się jednym z nich: